کاربرد لیزر در صنعت طلا و جواهر

طی این مقاله به توضیح و بررسی پرتوهای لیزر و نقش کاربردی آن در صنعت طلا و جواهر بپردازیم

لیزر چیست؟

دستگاهی است که از طریق فرایند گسیل خود القایی تشعشات الکترو مغناطیسی ، به تقویت نورپرداخته و آنرا ساطع میکند. همچنین لیزر با دارابودن گوناگونی در انواع گازی ، مایع ، جامد ، نیمه رسانا ، کی لیتی و شیمیایی ، کاربردهای وسیعی در علوم و صنایع مختلفی همچون فیزیک ، شیمی، صنایع نظامی ، زیست شناسی ، پزشکی ،علوم آزمایشگاهی ، پژوهشی و … ایجاد نماید.

یکی از کاربردهای لیزر در صنعت طلا و جواهر میباشد که با ایجاد برش در مقاطع و سطوح مختلف ، به یاری طلاوجواهرسازان شتافته و با ایجاد اشکال گوناگون در سنگ و جواهرات و فلزات گرانبهایی چون طلا ، نقره و… خدمات گرانبهایی اراِیه داده است.

  • عملکرد لیزر

با تابش یک فوتون به ذراتی مانند (مولکول ، اتم ، یون) ،ذره برانگیخته شده و یک فوتون جدید آزاد می شود که با فوتون تابیده شده هم فرکانس می باشد.

با برانگیخته شدن ذرات بیشتر ، تعداد فوتون های بیشتری آزاد میشوند که با فرکانس فوتون اولیه یکسان بوده و در نهایت دسته یا باریکه ای از فوتون ها را بوجود می آورند.

الکترونهای یک ذره با دریافت انرژی بصورت تابش ، به مدار های بالاتر اوربیتالهای اتمی خود میروند و این امر ایجاد یه وضعیت ناپایدار در آنها میکند و تمایل بازگشت الکترونها به اوربیتال های پایدارتر در مدارهای پایین تر بیشتر میگردد و در اثر این بازگشت به پایداری ، یی فوتون با یک فرکانس مشخص یا یک واحد انرژی آزاد می شود .

اگر تعداد زیادی از ذرات بصورت هم زمان دچار موارد فوق گردند، یک پرتوی نوری تک فرکانس یکسان ایجاد شده که در مواردی هم فاز می باشند.

از اعمال برخورد فوتون ها به سطح یک ورقه ی طلا، اتمهای این فلز انرژی دریافت نموده و طی دچار شدن به فرایندهای ذکر شده و نیز ایجاد فرایند تصعید ، با انشار ذرات بسیار ریز از فلز تحت اثر بصورت ریز گردهای بسیار کوچک ، در سطح میکروسکوپی ، و با ایجاد یک خط برش بسیار نازک و جابجایی ذرات طلا ، و از هم گسیختگی خطوط برش خورده فلز ، قابلیت مشاهده این تغییرات را به ما میدهند.

سطح برش خورده فلز طلا به راحتی قابلیت شکسته شدن و جدایی پذیری از دیگر قسمتهای سطوح را بدست آورده و بر اساس همین واقعیت ساخت و یا حتی مونتاژ قطعات یاد شده صورت پذیر خواهد شد.

نگارنده : پیمان امانتکار

 

مطالب مرتبط

5 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست